23.10.2024
dva meseca pred odhodom (22.8.2024) oziroma do zapolnitve prostih mest.
25
letalsko karto v ekonomskem razredu na relaciji Ljubljana-Istanbul-Basra in Erbil-Istanbul-Ljubljana, vse letališke, varnostne in RSF takse, ki na dan 20.7.2023 znašajo 350 EUR, vse prevoze v Iraku z avtobusom, nastanitve v turističnih hotelih s 4**** in 5***** v dvoposteljnih sobah (doplačilo za enoposteljno sobo znaša 690 EUR) na osnovi polpenzionov po programu, lokalnega vodnika v angleškem jeziku in slovenskega spremljevalca, nezgodno zavarovanje potnikov, organizacijo potovanja ter DDV.
vize za Irak, ki se pridobi ob prihodu na meji in stane približno 80 USD, vstopnin (20 USD vsaka, predvidenih je 8-10 vstopnin), napitnin za lokalne vodnike in voznike, ki v arabskem svetu niso obvezne, a so pričakovane.
CENA pri najmanj 20 plačanih potnikih znaša 3.090 EUR, pri najmanj 15 plačanih potnikih 3.190 EUR in pri najmanj 10 plačanih potnikih 3.290 EUR.
1. DAN: LJUBLJANA – ISTANBUL – BASRA
Zbirališče potnikov na letališču Brnik dve uri pred večernim poletom letala proti Istanbulu in nato dalje proti Basri, kamor bomo prispeli ob 7. uri zjutraj prihodnjega dne.
2. DAN: BASRA
Jutranji pristanek v Basri. Po opravljenih formalnostih na letališču (pridobitvi vize, kontroli potnih listov in dvigu prtljage) se bomo vkrcali na avtobus in se odpeljali v mesto. Dopoldne si bomo ogledali muzej v Basri, ki velja za drugega najpomembnejšega v deželi, takoj za iraškim muzejem v Bagdadu. Nato se bomo odpeljali do hotela, nastanitev in počitek. Popoldne bo sledil ogled Basre, drugega največjega mesta v deželi, ki ima sedaj približno dva milijona prebivalcev. Mesto leži ob reki Šat el Arab, ki je nastala z zlitjem rek Evfrata in Tigrisa. Mesto je bilo nekoč del stare Sumerije in iz Basre se je mornarček Sinbad iz Tisoč in ene noči odpravljal na svoja pomorska potovanja. Današnja Basra je nastala leta 636 in je imela pomembno vlogo v zgodnjem obdobju širitve islama. Na ogledu mesta si bomo ogledali staro Basro, cerkev Sv. Tomaža, se sprehodili po obalnem »kornišu« in se z ladjo popeljali po reki Šat el Arab in uživali v pogledu na mesto z rečne perspektive. Ogledali si bomo še razkošno jahto, nekoč last Sadama Huseina, v kateri je danes muzej. Nato se bomo odpeljali na večerjo. Nočitev v hotelu (V).
3. DAN: BASRA – NASIRIYAH
Dopoldne bomo zapustili Basro in se podali proti kraju Qurna, kjer je sotočje legendarnih rek Evfrata in Tigrisa. Od tod pa vse do delte nastane združena reka, ki se imenuje Šat el Arab. V bližini stoji staro drevo, ki ga imenujejo Adamovo drevo in tukaj dobi popotnik občutek, da je zares del zgodovine. Pa čeprav zgolj Biblijske. Na tem mestu naj bi se Noe vkrcal na ladjo, potem ko je svet zajel vesoljni potop. Nato bomo pot nadaljevali proti močvirju, ki ga formirajo rokavi reke Evfrat, Al-Chibayish. Z motornimi čolni se bomo podali po kanalih in na bregovih opazovali hiške, narejene iz trstike, podobne tistim iz časov starih Sumercev. Ustavili se bomo pri spomeniku-muzeju mučenikov, posvečenem žrtvam padlih v iraških vojnah zadnjih nekaj desetletij. Ko se bomo vrnili v kraj Al-Chibayish si bomo oddahnili v tradicionalni hiši, Mudhif house, narejeni iz trstike in popili čaj. Popoldne bomo prispeli v mesto Nasiriyah, se sprehodili po ulici Al-Habboobi. Nastanitev v hotelu, večerja in nočitev (Z,V).
4. DAN: NASIRIYAH – UR – URUK - NAJAF
Dan bomo namenili ogledom arheoloških parkov dveh legendarnih mest Ura in Uruka. Najprej se bomo odpeljali do bližnjega arheološkega parka, kjer si bomo ogledali ostanke antičnega mesta Ur, ki je bilo pomembna sumerska mestna državica v antični Mezopotamiji. Ur je bil tedaj obalno mesto, nedaleč od izliva reke Evfrat v Perzijski zaliv, a je danes precej bolj v notranjosti. Mesto je poznano po templju ziguratu, ki je bil svetišče boginje lune, imenovane Nanna v sumerski mitologiji. Ur je mesto, kjer je nastala prva pisava (klinopis) in tod so začetki astronomije in matematike, umetnosti in obrti. Nato se bomo odpeljali še do naslednjega arheološkega parka, nekdanjega starodavnega mesta Uruk. Mesto je nastalo v Mezopotamiji v časih bronaste dobe, nekje 4000 pr.n.št. Na vrhuncu okrog leta 2900 pr.n.št. je v mestu živelo nekje med 50.000 – 80.000 prebivalcev in tedaj je bilo to največje mesto na svetu. Polmitski kralj Gilgameš je vladal Uruku v 27. stoletju pr.n.št. Mesto je kasneje izgubilo svojo primarno vlogo, a je bilo naseljeno vse do islamskih osvajanj. Po ogledu arheološkega parka bomo pot nadaljevali do mesta Najaf, svetega mesta za šiitske muslimane, saj se v osrednji mošeji v središču mesta nahaja grob Alija ibn Abi Taliba, prvega imama šiitov, ki je bil sorodnik in zet islamskega preroka Mohameda. Mesto je zaradi Alijevega groba pomembno romarsko središče, kamor romajo šiiti s celega sveta. Nastanitev v hotelu in zvečer ogled svete mošeje. Večerja in nočitev (Z,V).
5. DAN: NAJAF - KARBALA
Po zajtrku se bomo odpeljali do pokopališča Al Salam in si ogledali največje pokopališče na svetu. Z razgledne točke je pogled zares fascinanten: na milijone grobov in grobnic, vse do koder seže pogled. Nato se bomo ustavili v mestecu Al Kifl, kjer si bomo ogledali mošejo Al-Nukhailah, v kateri naj bi bil grob biblijskega preroka Ezekiela. Nekoč je bila v mestu močna skupnost iraških židov, ki pa so večinoma Irak zapustili konec 40-ih let prejšnjega stoletja. Nato se bomo odpeljali proti naslednjemu svetemu mestu Karbali. Preden pa bomo prispeli do tja, pa si bomo na poti ogledali še nekaj znamenitosti, ki se nahajajo sredi iraške puščave. Prvi postanek bo pri jamah Tar. Gre za naselje v peščenjak vklesanih zgradb, kjer so nekoč prebivali domačini. Sredi puščave se nahajajo tudi ostanki zgodnje krščanske cerkve Al Aquiser, ene najstarejših v Iraku. Sledil bo ogled izjemno lepo ohranjene palače-trdnjave Ukhaidir iz 8. stoletja, oziroma časov Abasidskega kalifata. Nato se bomo podali v sveto mesto Karbalo in se nastanili v hotelu. Zvečer bo ogled svetega dela mesta, kjer se v izjemno lepo osvetljenih in okrašenih mošejah nahajata grobova Imama Huseina in imama Al Abbasa. Ogled zvečer je v soju žarometov zares veličasten. Večerja in nočitev (Z,V).
6. DAN: KARBALA – BABILON - BAGDAD
Dan, na katerega smo dolgo čakali je prispel. Dopoldne bomo zapustili Karbalo in se na poti v Babilon ustavili še v kraju Borsipa, kjer stoji eden najbolj prepoznavnih ohranjenih ziguratov. Znanstveniki domnevajo, da so ga sumersko-akadski graditelji zgradili v čast lokalnega boga Nabuja. Nato se bomo odpeljali do mesta Babilon in si ogledali arheološki park, kjer so ostanki legendarnega antičnega mesta. Babilon je bilo najpomembnejše kraljestvo v antični Mezopotamiji zgrajeno na obrežju reke Evfrat. Babilon je bil na začetku majhno akadsko mesto, od 19. stoletja pr.n.št. pa je z vzponom prve babilonske dinastije mesto postalo del neodvisne mestne države. Kralj Hamurabi je v 18. st. ustvaril kraljestvo in mesto dogradil. Za časa Hamurabijevega sina je mesto začelo počasi propadati in postopoma prešlo pod vpliv Kasitov, Asircev in Elamitov. Kasneje, v 7. in 6. stoletju pr.n.št. je Babilon ponovno vzcvetel in postal prestolnica novega babilonskega imperija. Kar nekaj časa bomo namenili ogledu ogromnega arheološkega parka, v katerem so obnovili kar nekaj nekdanjih stavb. Ogledali si bomo del, v katerem je bila palača kraljev in prestol, kjer naj bi 11. junija leta 323 pr.n.št. umrl Aleksander Veliki. Sprehodili se bomo ob stari originalni in lepo ohranjeni babilonski cesti, po kateri so korakale zmagovite vojske in kjer so se odvijale številne slovesnosti, do kraja, na katerem naj bi stal poznani Babilonski stolp in mesta, kjer so stala originalna vrata posvečena boginji Ištar, ki se danes nahajajo v Pergamonskem muzeju v Berlinu. Nato se bomo odpeljali na vzpetino nad Babilonom, na kateri stoji zapuščena palača nekdanjega predsednika Sadama Huseina in od koder je prekrasen pogled nad arheološkim parkom in ostankom Babilona. Popoldne bomo pot nadaljevali v glavno mesto, nastanitev v hotelu, večerja in nočitev (Z,V).
7. DAN: BAGDAD
Današnji dan bomo posvetili iraškemu glavnemu mestu, ki ima danes okrog sedem milijonov prebivalcev in velja za drugo največje mesto v muslimanskem svetu, takoj za Kairom. Mesto leži na naplavljeni ravnici reke Tigris, ki teče skozi mesto. Leta 762 n.št. je Bagdad postal glavno mesto Abasidskega kalifata in tedaj se je začel njegov razcvet. V kratkem času je mesto postalo pomembno kulturno, trgovsko in intelektualno središče celotnega muslimanskega sveta. Poleg tega je bilo v mestu veliko akademskih institucij in mesta se je kmalu prijel vzdevek »Center učenosti«. Za časa Abasidskega kalifata je bil Bagdad največje mesto na svetu in v času zlate islamske dobe je mesto imelo okrog milijon prebivalcev. Leta 1258 so ga napadli in zavzeli Mongoli in od tedaj se je pričel njegov počasen, a vztrajen zaton. Ko je leta 1932 Irak postal samostojna država je Bagdad kot glavno mesto ponovno pridobil na stari slavi. V vsakem primeru je Bagdad veličastno mesto z izjemno bogato zgodovino. Ogled mesta bomo pričeli v Iraškem muzeju, v katerem so spravljeni številni predmeti iz slavnih zgodovinskih obdobij Sumercev, Babiloncev, Asircev … Nato se bomo sprehodili do Abasidske palače, zgrajene v 13. stoletju, v kateri so nekoč prebivali abasidski kalifi. Ustavili se bomo pri urnem stolpu iz otomanskih časov. Sprehodili se bomo po slavni ulici Mutanabbi, znani po številnih bukvarnah in nekaj prostega časa bo v zgodovinski kavarnici, Shabander Cafe, nekoč prostor, kjer so se srečevali pisatelji in umetniki. Sledil bo ogled šole Al Mustansiriya, ene najstarejših univerz na svetu in simbol islamske učenosti in modrosti. Za konec bo prosto na bazarju Safareen, kjer boste lahko opazovali vsakodnevni utrip mesta ali pa morda kupili kak spominek. Večerja in nočitev (Z,V).
8. DAN: BAGDAD – SAMARA – TIKRIT – KIRKUK - SULEJMANIJA
Po zajtrku bomo zapustili glavno mesto in se podali proti iraškemu Kurdistanu. Naš prvi postanek bo v mestu Samara, ki leži 125 km severno od mesta Bagdad, na levem bregu reke Tigris. Mesto je leta 836 n.št. ustanovil abasidski kalifAl-Mutasim kot novo administrativno in vojaško središče in kmalu je mesto postalo najpomembnejše abasidsko mesto, ki se je lepo ohranilo do danes. Zato je od leta 2007 postalo del svetovne kulturne dediščine pod zaščito UNESCA. Ogledali si bomo slavni spiralni minaret in Veliko mošejo. Na poti proti Sulejmaniji se bomo ustavili pri predsedniški palači v Tikritu, eni od številnih palač, ki jih je dal zgraditi Sadam Husein. Pot bomo nadaljevali skozi mesto Kirkuk, v katerem danes živijo Turkmenci, Arabci in Kurdi in mesto je danes primer mirnega sožitja različnih narodov. Popoldne bomo pot nadaljevali do mesta Sulejmanija, oziroma po kurdsko Slemani. Mesto leži nedaleč od iransko-iraške meje in obdajajo ga pogorja Azmar, Goizha in Qaiwan. Sodobno mesto je nastalo v časih, ko so ti kraji pripadali otomanskemu imperiju. Leta 1784 ga je ustanovil otomasko-kurdski princ Ibrahim Paša Baban in od tedaj je mesto kulturno središče Kurdistana, velikih kurdskih pesnikov, zgodovinarjev, politikov in pevcev. Nastanitev v hotelu, večerja in nočitev (Z,V).
9. DAN: SULEJMANIJA – ERBIL
Dopoldne si bomo ogledali »Rdeči muzej«, znan tudi pod imenom Amna Suraka. Od leta 1979 pa do 1991 je bil v zgradbi sedež iraške tajne policije. Hkrati je bil v njej tudi zapor, v katerem je bilo zaprtih in mučenih veliko študentov, kurdskih nacionalistov in drugih disedentov. Leta 2003 so zgradbo preuredili v muzej, v katerem bomo spoznali del temačnega obdobja sodobne iraške zgodovine in zlorab bivšega režima. Kratek sprehod po mestu in nato bomo pot nadaljevali skozi gorati kurdski del Iraka. Nekaj postankov na poti in popoldne bomo prispeli v kurdsko glavno mesto Erbil, oziroma Arbil ali Irbil. Mesto ima danes milijon in pol prebivalcev in je četrto največje mesto v Iraku ter glavno mesto Kurdistanske avtonomne pokrajine in sedež Kurdistanske regionalne vlade. Velja za eno najstarejših stalno naseljenih mest na svetu, saj prvi zapisi o mestu segajo v 23. stoletje pr.n.št., a domneva se, da je bilo naseljeno že okoli leta 9000 pr.n.št. Približno na začetku 3. tisočletja pr.n.št. so Huriti iz Male Azije zgradili utrjeno citadelo Urbilum in od tam razširili svojo oblast na celotno severno Mazopotamijo. Stara arbilska citadela je še danes ponos mesta in je pod zaščito UNESCA. Po prihodu v Erbil se bomo povzpeli na citadelo in si jo ogledali. Krajši postanek bo tudi pri minaretu Choly, enem od simbolov mesta in nato bomo imeli prosto na enem največjih bazarjev v Iraku. Nastanitev v hotelu, večerja in nočitev (Z,V).
10. DAN: ERBIL – MOSUL - ERBIL
Dopoldne se bomo odpeljali do 80 km oddaljenega mesta Mosul, ki ima danes približno 2,4 milijona prebivalcev. Prvotno je mesto nastalo na desnem bregu Tigrisa, nasproti antičnega asirskega mesta Ninive. V začetku 21. stoletja so večino prebivalstva predstavljali Arabci in manjšine Kurdov, Asircev, Turkmenov, Jazidov, Armencev in Šabakov. Mesto je imelo tedaj skoraj dva milijona prebivalcev, a jih je v drugi polovici leta 2014 iz mesta pobegnilo preko pol milijona. Od junija 2014 je bilo mesto pod okupacijo Islamske države Iraka in Levanta vse do 21.7. 2017, ko so iraške sile ponovno zavzele mesto. Mosul je mesto z izjemno bogato zgodovino in do leta 2014 je bilo mesto zgodovinsko središče Asirske vzhodne cerkve domorodnih Asircev. V njem so bili grobovi več prerokov iz Stare zaveze, med drugim tudi Jonov, katerega je okupacijska vojska ISIL julija 2014 uničila. Mosul je bil prizorišče srditih bitk med pripadniki Islamske države in iraško vojsko in posledice teh spopadov so vidne v starem delu mesta na vsakem koraku. UNESCO je danes aktiven na številnih objektih, ki so bili del svetovne kulturne dediščine in v spopadih uničeni. Sprehodili se bomo po starem delu mest in videli kako napreduje obnova porušenih mošej Al Noori in mošeje preroka Jonaha. Ustavili se bomo tudi pri trdnjavi Bashtabiya in pri obzidju antičnega mesta Ninive. Popoldne se bomo vrnili v Erbil. Zadnja večerja bo v tradicionalni restavraciji. Nočitev (Z,V).
11. DAN: ERBIL – ISTANBUL - LJUBLJANA
Jutranji prevoz do letališča in polet proti Istanbulu in popoldne proti Ljubljani.