14.11.2023
do 10.9.2023 oziroma do zapolnitve prostih mest.
25
letalsko karto v ekonomskem razredu na relaciji Ljubljana-Istanbul-Riad in Džida-Istanbul-Ljubljana, notranji let na relaciji Tabuk-Džida, vse letališke, varnostne in RSF takse, ki na dan 20.1.2023 znašajo 288 EUR, vse prevoze v KSA z avtobusi in terenskimi vozili po programu, nastanitve v turističnih hotelih s 3*** in 4**** v dvoposteljnih sobah ter v luksuznih šotorih v puščavi v Al Uli (doplačilo za enoposteljno sobo znaša 790 EUR) na osnovi polpenzionov po programu, vodo na avtobusu in eno brezalkoholno pijačo pri obrokih, vse izlete, vse vstopnine za oglede po programu, lokalne vodnike v angleškem jeziku in slovenskega spremljevalca, nezgodno zavarovanje potnikov, organizacijo potovanja ter DDV.
napitnin za lokalne vodnike in voznike, ki v arabskem svetu niso obvezne, a so pričakovane, ter stroškov pridobitve vize, ki znaša približno 150 EUR.
CENA pri najmanj 20 plačanih potnikih znaša 4.790 EUR, pri najmanj 15 plačanih potnikih 4.990 in pri najmanj 10 plačanih potnikih 5.190 EUR. *Dolžina ogleda Tabuka bo prilagojena urniku leta Tabuk-Džida, ki bo znan nekoliko kasneje.
1. DAN: LJUBLJANA – ISTANBUL – RIAD
Zbirališče potnikov na letališču Brnik dve uri pred poletom letala proti Istanbulu in dalje proti glavnemu mestu Saudove Arabije, Riadu, kamor bomo prispeli nekaj čez polnoč. Po opravljenih formalnostih na letališču prevoz do hotela in nočitev.
2. DAN: RIAD
Riad je glavno mesto kraljevine in njeno finančno središče. V mestu se prepletata stara in sodobna arhitektura. Zgodovina se odraža v tradicionalni arhitekturi in z njo se bomo srečali v muzejih, tudi na tradicionalnih sukih … V mestu pa je tudi veliko moderne arhitekture 21. stoletja. Ogled mesta bomo pričeli s palačo Murabba, ki jo je dal leta 1938 zgraditi kralj Abdul-Aziz, ustanovitelj sodobne Saudove Arabije. Grajena v tradicionalnem slogu najdi. Zunanji ogled palače. Sledil bo ogled Narodnega muzeja, ustanovljenega leta 1999. Sprehodili se bomo skozi vsa zgodovinska obdobja, od pradavnine do danes. Popoldne si bomo ogledali še 150 let staro trdnjavo Al Masmak, ki se nahaja v središču starega dela mesta. Oglede bomo končali na tradicionalnem suku Dira, kjer bo možnost nakupa tradicionalnih izdelkov iz lesa, blaga ali zlata. Večerja in nočitev v hotelu (Z,V).
3. DAN: RIAD – USHAIQER – BURAYDAH
Dopoldne bomo zapustili glavno mesto in se podali proti severozahodu dežele. Prvi postanek za oglede bo v zgodovinskem kraju Ushaiqer. Tod so se nastanili beduini pred približno 1500 leti. Mesto-oaza je bilo od nekdaj priljubljen postanek za romarje v Meko. Mesto je labirint ulic in uličic nad katerimi se dvigujejo hiše iz na soncu posušenega blata. Na starih, lesenih vratih še vedno vidimo imena družin, ki so nekoč živele v njih. Prebivalci so odprli muzej Al Salem, v katerem so zbrali stara, tradicionalna oblačila, nakit in keramiko. Popoldne bomo pot nadaljevali do mesta Buraydah, glavnega mesta province Qassim, ki velja za pravo žitnico kraljevine in kjer uspevajo žito in dateljni ter številne vrste sadja, kot so grozdje, pomaranče in ostali agrumi ter granatna jabolka. Mesto je znano po festivalu dateljnov, ki se vsako leto odvija tukaj in traja 35 dni. Ustavili se bomo na tržnici Unayzah, ki ga zaznamuje zanimiva, tradicionalna arhitektura. Nastanitev v hotelu, večerja in nočitev (Z,V).
4. DAN: BURAYDAH – JUBBA - HAIL
Dan bomo pričeli nekoliko bolj zgodaj in se najprej ustavili na največji kamelji tržnici na svetu, kjer je najbolj živahno prav zjutraj in kjer se sreča na tisoče prodajalcev in kupcev. Poleg kamel pa na tej tržnici prodajajo tudi ostale domače živali: ovce, koze, osličke in konje. Pokrajina Kassim se lahko pohvali kot regija z največ dateljnovimi palmami na svetu, saj jih je v pokrajini več kot sedem milijonov. Nato se bomo podali do arheološkega parka v mestu Jubba, kjer se bomo sprehodili po arheološkem parku in si gledali zanimive stenske poslikave iz različnih zgodovinskih obdobij. Danes je arheološki park pod zaščito UNESCA. Popoldne bomo prispeli v mesto Hail in si ga ogledali. Prebivalci Haila so znani po radodarnosti. Od tod izvira tudi plemiška družina Rashid, ki je bila v zgodovini pomemben rival kraljevi družini Saudijcev. Sledil bo ogled dveh trdnjav: Qishla in Oraif, ki se nahajata v središču mesta. Ogledali si bomo manjši muzej Khalid Bin Hamoud Al Matrod, ki se nahaja v tradicionalni najdi zgradbi. Nastanitev v hotelu, večerja in nočitev (Z,V).
5. DAN: HAIL – AL ULA
Al Ula je glavno mesto istoimenske pokrajine in se nahaja v plodni dolini Wadi Al-Qura, skozi katero je potekala pomembna trgovska pot, po kateri so prevažali kadilo iz Jemna. V dolini sta nastali dve pomembni saudijski kraljevini: Dedanska in Lihyanska, ki sta vladali severozahodnemu delu Arabskega polotoka. Kasneje so prišli Nabatejci in 20 km severno od mesta Al Ula ustanovili mesto Madain Saleh. Popoldne se bomo ustavili v pogorju Ikmah in si v kanjonu ogledali največjo »knjižnico« na prostem. Mnogi popotniki in trgovci, ki so potovali po karavanskih poteh so se ustavili v kraju Dadan in zapisali svoje vtise in misli na skale v kanjonu. Popoldne prihod v naš puščavski hotel - beduinski kamp in nastanitev v razkošnih beduinskih šotorih sredi prekrasne puščavske pokrajine. Večerja in nočitev (Z,V).
6. DAN: AL ULA
Ves dan bomo uživali v prelepih oazah v okolici mesta Al Ula. Ena takih je oaza Dedan, kjer je bilo nekoč kraljestvo Dedan, od katerega so ostale impresivne grobnice in pa kipi levov, kjer so vidni vplivi iz Mezopotamije. Popoldne si bomo ogledali tudi Slonovo skalo, 52 m visoko geološko posebnost, ki spominja na slona sredi puščavskega peska. Proti večeru vrnitev v naš puščavski hotel-kamp. Večerja v puščavi in nočitev v luksuznih beduinskih šotorih (Z,V).
7. DAN: AL ULA – HEGRA (MADAIN SALEH) – TABUK
Današnje dopoldne bomo preživeli v kraju imenovanem Madain Saleh, ki ga mnogi primerjajo s svetovno znano Petro v sosednji Jordaniji, le da tukaj ni tujih turistov. Ime kraja pomeni »mesto Saliha« in so ga stari Grki imenovali Hegra. Večina arheoloških izkopanin datira v obdobje nabatejskega kraljestva (1. st.n.št). Kraj je predstavljal nekoč najjužnejši del nekdanje Nabatejske kraljevine. Kraj je bil naseljen pred Nabatejci in kasneje romaniziran. Omenjen je tudi v Koranu in sicer naj bi tod živelo ljudstvo Tamudi in to v biblijskih časih nekje med Noetom in Abrahamom ter Mojzesom. Kraj je bil zaradi izjemno zanimivih 131 grobnic iz nabatejskih časov leta 2008 razglašen kot del svetovne kulturne dediščine. Obiskali bomo najlepše kraje v Madain Salehu, kot so Qasr Bint, Diwan, Qasr Farid in podzemno mesto Lihyan. Popoldne se bomo ustavili na železniški postaji Hijaz 21, ki stoji na progi, zgrajeni za romarje, in ki je potekala od Damaska do Meke. Popoldne si bomo ogledali tudi trdnjavo Al-Moadham iz 11. stoletja, ki se nahaja jugovzhodno od mesta Tabuk. Popoldne prihod v mesto Tabuk. Nastanitev v hotelu, večerja in nočitev (Z,V).
8. DAN: TABUK – AL BADE – TAYYIB ISM - RAS AL SHEIK HAMID - TABUK
Dan bomo preživeli na skrajnem severozahodnem delu KSA. Mestece Al Bade se nahaja v dolgi dolini, Wadiju Afal, ki je od nekdaj povezovala Levant z Arabskim polotokom. Nekoč se je pokrajina imenovala Madyan, čigar glavno mesto je bilo Al Bade. Tukaj so Nabatejci nekoč izklesali svoje grobnice v skalnate stene. Sem se je v 2. tisočletju pr.n.št zatekel prerok Mojzes in tukaj preživel svoja leta v izgnanstvu. Jethro je Mojzesu dal svojo hči za ženo in tukaj so skupaj živeli deset let, preden se je Mojzes vrnil v Egipt. Ustavili se bomo v kraju Maqna, obalnem mestu na Aqabskem zalivu Rdečega morja, kjer naj bi Mojzes prečkal Rdeče morje. Ogledali si bomo Mojzesove izvire, kjer še danes izvira kristalno čista voda iz studenca obkroženega s palmami. Nato se bomo podali do Mojzesove doline, Tayyib Ism, ki velja za eno naravnih čudes v kraljevini in se sprehodili po kanjonu. Popoldne se bomo ustavili še na najbolj zahodni točki KSA, na rtu Ras Al-Sheik Hamid in se proti večeru vrnili v Tabuk. Večerja in nočitev v hotelu (Z,V).
9. DAN: TABUK – DOLINA DESI – VELIKI KANJON – TABUK
Dan za najlepše doline in kanjone. Dopoldne se bomo s terenskimi vozili podali v naravni biser Saudove Arabije, dolino Desi, ki se nahaja JZ od mesta Tabuk. Beseda Al-Disah pomeni dolino-vadi palm. Vadi se nahaja na nadmorski višini 400 m in povprečne temperature variirajo med 12 ºC in 31 ºC. Dolina je poznana po nenavadnih skalnih formacijah in po izvirih sveže vode in je pravi raj za ljubitelje planinarjenja. Tod so tudi številna arheološka najdišča, kot na primer grobnice iz Nabatejskih časov, ter napisi v arabski in kufski pisavi. Projekt Vizija 2030 predvideva razvoj turizma in pripravlja teren privatnem sektorju na tem področju. Dolina, ki ima zmerno klimo in je polna turističnih znamenitosti ter velja za eno najlepših v deželi, ima vse možnosti za nadaljnji razvoj turizma. Popoldne se bomo ustavili še na robu Velikega saudskega kanjona in s samega roba opazovali sončni zahod. Zvečer vrnitev v Tabuk, večerja in nočitev.
10. DAN: TABUK – DŽIDA
Dopoldne si bomo ogledali mesto Tabuk*. Že Ptolomej omenja kraj Tabawa na SZ delu Arabije. Tabuk je postal znan po bitki leta 630, v času velikega profeta Mohameda. Od tedaj je postal vstopno mesto v Arabijo, ki ga je obiskalo veliko popotnikov v drugi polovici 19. stoletja. Mesto je bilo središče vojaških aktivnosti v času Zalivske vojne leta 1991. Ustavili se bomo na železniški postaji znane proge Hijaz. Sledil bo ogled trdnjave iz 16. stoletja, ki je danes muzej. V starem delu mesta se nahaja suk Twaheen, kjer bomo zaključili z ogledi in imeli nekaj prostega časa. Sledil bo prevoz na letališče in polet proti mestu Džida. Po prihodu sprehod po mestu, ki leži ob Rdečem morju in je največje urbano središče v zahodni Saudovi Arabiji, s približno 3,5 milijona prebivalcev. Džida je izhodišče za romanje v najsvetejši islamski mesti: Meko in Medino. Mesto je tudi eno od glavnih saudskih turističnih središč. Velja tudi na najbolj odprto mesto v državi. Za začetek morda sprehod po znani obalni sprehajalni poti, korniši. Večerja in nočitev v hotelu (Z,V).
11. DAN: DŽIDA
Ves dan bo namenjen ogledu mesta, ki ga bomo pričeli v starem delu mesta, ki je pod zaščito UNESCA. Tradicionalne hiše so gradili iz koral in lesenih tramov in so izjemno zanimiva arhitektonska kombinacija. Posebej zanimive so fasade, ki jih krasijo arabski vzorci in leseni balkoni, ter živopisne barve, ki jih naredijo še posebej privlačne. Sledil bo ogled hiše-dvorca družine Nasif, ki datira v petdeseta leta 19. stoletja in je lep primer zgradb bogatih družin v mestu. Od leta 1964 je zgradba spremenjena v muzej, ki si ga bomo ogledali. Postanek bo na ribji tržnici Bangalah in na suku AL Alawi. Popoldne si bomo ogledali še plavajočo mošejo Al-Rahma, ki stoji čisto na obali Rdečega morja. Del mošeje stoji na belih stebrih, od tod ime plavajoča mošeja. Za konec se bomo ustavili še pri fontani kralja Fahda, ki s svojimi 312 m velja za najvišjo fontano na svetu. Kralj Fahd, ki je vladal med leti 1982-2005, je mestu podaril to fontano. Sledila bo večerja in po večerji prevoz na letališče in nekaj čez polnoč polet za Istanbul.
12. DAN: DŽIDA – ISTANBUL – LJUBLJANA
Samo še let do Ljubljane, kjer bomo pristali v dopoldanskih urah.