19.05.2023
najmanj 2 meseca pred odhodom oziroma do zapolnitve prostih mest.
30
letalsko karto na relaciji Ljubljana-Istanbul-Baku, Baku-Nahičevan in Nahičevan-Istanbul-Ljubljana, vse letališke, varnostne in RSF takse (ki na dan 15.9.2022 znašajo 268 EUR), vse prevoze po programu, nastanitve v hotelih* s 4**** in 5***** v dvoposteljnih sobah (doplačilo za enoposteljno sobo znaša 465 EUR), polpenzione po programu, vse oglede in vstopnine, lokalne vodnike v angleškem jeziku in slovenskega spremljevalca, organizacijo potovanja, nezgodno zavarovanje in DDV.
elektronske vize za Azerbajdžan, ki stane približno 30 EUR ter morebitnih napitnin za vodnike in voznike.
Cena pri najmanj 25 plačanih potnikih znaša 2.390 EUR, pri najmanj 20 plačanih potnikih znaša 2.490 EUR in pri najmanj 15 plačanih potnikih znaša 2.590 EUR. *Hotela v Bakuju in Gabali sta s 5*****, v Gandži in Nahičevanu pa s 4****, a najboljša v obeh mestih.
1. DAN: LJUBLJANA – ISTANBUL - BAKU
Zbirališče potnikov na letališču Brnik in dopoldanski polet proti Istanbulu ter popoldne dalje proti Bakuju. Zvečer prilet na letališče v Bakuju ter po opravljenih obmejnih formalnostih prevoz do hotela, nastanitev in nočitev.
2. DAN: BAKU
Dopoldne bo namenjeno ogledu glavnega mesta, ki leži na južni obali Abšeronskega polotoka ob Kaspijskem jezeru. Mesto je sestavljeno iz treh arhitektonsko popolnoma drugačnih delov mesta: starega dela, obnovljenega sovjetskega dela in povsem modernega dela mesta. Baku ima danes skoraj tri milijone prebivalcev. Ogled bomo pričeli v Aleji velikanov, na vrhu hriba, od koder je lep razgled na mesto. Nato pa se bomo spustili v stari del mesta, ki se nahaja znotraj nekdanjega obzidja in je zagotovo najzanimivejši za obiskovalce. Ogledali si bomo znani Deviški stolp iz 9. stoletja, ki je skupaj s Širvanšahovo palačo pod zaščito UNESCA. Sprehodili se bomo po starem delu mesta do Bazarjevega trga in karavanseraja Bukhara iz 16. stoletja, ki predstavlja izjemen primer takratne arhitekture. Na koncu si bomo ogledali še sodobni kulturni center Aliyev, mojstrsko arhitektonsko delo Zaha Hadida, ki je postalo simbol sodobnega mesta Baku. Kulturni center ima več delov. Najzanimivejši bo zagotovo del, kjer so v miniaturah predstavljene vse najbolj znane zgradbe v deželi. Izjemna sta tudi oddelek s preprogami, kjer hranijo najlepše primerke iz vse dežele ter interaktiven oddelek s tradicionalnimi instrumenti. Sledilo bo kosilo v tradicionalni restavraciji in popoldne bo prosto za sprehode po središču mesta. Nočitev (Z,K).
3. DAN: BAKU – MARAZA – SHAMAKHI – LAHIDJ - GABALA
Po zajtrku se bomo podali proti mestu Shamakhi in si na poti v vasi Maraza ogledali še mavzolej Diri Baba. Mesto Shamakhi je bilo nekoč znano po tradicionalnih plesalkah in nahajalo se je na svilni poti. Mesto je bilo večkrat porušeno v potresih, a so ga prebivalci vedno znova obnovili. Edina zgradba, ki je preživela osem od enajstih potresov, je mošeja Juma iz 8. stoletja, ki je danes postala zaščitni znak mesta. Pot bomo nadaljevali skozi vinorodno pokrajino ter imeli degustacijo lokalnih vin v eni najboljših vinskih kleti v deželi. Sledilo bo okusno kosilo v restavraciji s pogledom na bližnje vinograde. Popoldne bomo pot nadaljevali proti kavkaškim planinam in se ustavili v vasi Lahij, ki se nahaja na 1375 mnm ter se ponaša z bogato zgodovino in edinstveno arhitekturo. V glavni ulici so številne trgovinice, kjer domači rokodelci prodajajo svoje izdelke. Nekaj prostega časa bo za sprehod po vasi in morebitne nakupe, nato bomo pot nadaljevali skozi zeleni del Kavkaza do mesta Gabala, nekdanjemu glavnemu mestu kavkaške Albanije. Nastanitev v hotelu in nočitev (Z,K).
4. DAN: GABALA – SHEKI - GANJA
Po zajtrku se bomo odpeljali v mesto Sheki. Mesto je dobilo ime po etnični skupini Sakas, ki je prišla sem v 7. stoletju pr.n.št z območja današnjega Irana. Obiskali bomo kanovo palačo iz 18. stoletja, v kateri je danes muzej, in se sprehodili skozi zanimive dvorane ter srednjeveški karavanseraj, v sklopu katerega so danes delavnice, kjer izdelujejo tradicionalne ročnodelske izdelke. Okrog poldneva bo prosto za kosilo ali za sprehod do bližnje medrese in mošeje ter lokalnega bazarja. Popoldne bomo pot nadaljevali proti drugemu največjemu mestu v deželi Ganji. V ruskem carskem obdobju se je mesto imenovalo Elisabethpol. 1920 je mesto prevzelo svoje staro ime Ganja, da bi ga nekaj let kasneje, v sovjetskih časih poimenovali Kirovabad in to vse do časov perestrojke, ko so mestu vrnili stari naziv. V mestu so od nekdaj živele različne etnične skupine: poleg domačinov tudi Perzijci in Armenci, in vsi so mestu zapustili bogato dediščino, tako da velja danes za arhitektonsko najlepše mesto v deželi. Nastanitev v hotelu v središču mesta in večerja v lokalni restavraciji. Nočitev (Z,V).
5. DAN: GANJA – GOBUSTAN - BAKU
Zjutraj se bomo sprehodili po središču mesta. Z ogledom bomo pričeli na osrednjem trgu, ki ga krasijo številne monumentalne zgradbe, v katerih so sedeži državnih služb. Na robu trga se nahaja mošeja šaha Abasa iz 17. stoletja. Poleg nje je lepo ohranjen Chokek hamam in pa mavzolej kana Javada. Nato se bomo sprehodili do osrednjega mestnega parka, katedrale Aleksandra Nevskega iz 19. stoletja in vse do slavne hiše narejene iz praznih steklenic. Ogled bomo končali pri mavzoleju velikega azerbajdžanskega poeta iz 12. stoletja, Nizamija Ganjavija. Nato bomo pot nadaljevali proti obali Kaspijskega jezera. Ustavili se bomo pri nacionalnem parku, kjer se nahaja več kot šest tisoč stenskih gravur in poslikav, starih med 5.000 in 40.000 let. Prav zato je območje pod zaščito UNESCA. Najprej si bomo ogledali zanimiv muzej, nato pa se sprehodili med skalami, na katerih se nahajajo poslikave in si jih ogledali. Popoldne pa nas čaka še ena zanimivost. V neposredni bližini se nahajajo še blatni vulkani ali blatne kupole, ki se nahajajo vzdolž obale Kaspijskega morja in jih je v Azerbajdžanu približno štiristo. Do njih se bomo povzpeli s terenskimi vozili in se nato sprehodili med njimi. Proti večeru vrnitev v glavno mesto. Večerja bo tokrat v tradicionalni restavraciji ob spremljavi tradicionalne glasbe. Nočitev v hotelu (Z,V).
6. DAN: BAKU – POLOTOK ABŠERON - NAHIČEVAN
Dopoldne se bomo podali do polotoka Abšeron, kjer si bomo ogledali goreči grič Yanardag. Iz globin zemlje izhaja zemeljski plin, ki konstantno gori že od antičnih časov dalje. Ogledali si bomo tempelj ognja Ateshgah, ki od 17. stoletja predstavlja romarsko središče za zoroastrske ter hindujske vernike. Tempelj je danes zanimiv muzej, kjer bomo izvedeli veliko zanimivosti: poleg zoroastrske vere še zanimivosti o karavanskih poteh, ki so vodile tod mimo. Po končanem ogledu prevoz do letališča in polet proti azerbajdžanski eksklavi, avtonomni republiki Nahičevan, ki je bila ustanovljena leta 1924 v sklopu Sovjetske socialistične republike Azerbajdžan. Na 5363 km² živi nekaj več kot 400.000 prebivalcev. Meji na Armenijo na severu, Iran na jugu in ima majhno mejo s Turčijo na zahodu. Glavno mesto je Nahičevan, ki leži na levem bregu reke Aras, približno na polovici med vzhodnim in zahodnim koncem dežele. Po enournem letu pristanek v glavnem mestu in po prevzemu prtljage prevoz do hotela v središču mesta in nastanitev. Večerja v restavraciji in nočitev (Z,V).
7. DAN: NAHIČEVAN
Po zajtrku se bomo odpeljali do vznožja hriba, na katerem se nahaja ena največjih znamenitosti dežele, trdnjava Alinja. Zgrajena je bila v 12. stoletju in tja se je zatekla vladajoča dinastija v časih, ko je deželo napadal Timur Lenk, znan pod imenom »Železni šepavec« v 14. stoletju. Trdnjava je bila lepo obnovljena in do nje vodi 1500 stopnic. Zaradi orlovske pozicije in prekrasnih razgledov se je trdnjave prijel vzdevek Machu Picchu Zakavkazja. Okrog poldneva vrnitev v glavno mesto in kosilo v restavraciji. Popoldne bomo namenili ogledom znamenitosti, ki se nahajajo v samem mestnem središču. Obiskali bomo grobnico, kjer naj bi počival legendarni Noe, po katerem je dežela dobila ime. Nato bomo obiskali grobnico iz 12. stoletja, ki je danes izjemen spomenik imenovan Momina Khatun mavzolej. V neposredni bližini se nahaja tudi kanova palača s konca 18. in začetka 19. stoletja. Sprehodili se bomo do največje mošeje v mestu, Juma mošeje. Po končanih ogledih, vrnitev v hotel in preostanek dneva prosto za praznovanje 25. maja! Nočitev (Z,K).
8. DAN: NAHIČEVAN
Tudi danes je pred nami izjemen dan. Dopoldne se bomo podali do visokogorskih ledeniških jezer Batabat, ki se nahajajo na nadmorski višini 2.500 metrov in se sprehodili med njimi. Jezera obkrožajo tritisočaki in zeleni gozdovi. Še en prekrasen gorski raj za ljubitelje neokrnjene narave. V okolici jezer so domačini postavili premične čebelnjake. Priložnost, da poskusimo domače pridelan gorski med. Po ogledu jezer se bomo vrnili proti glavnemu mestu in se nato podali proti zahodu dežele in vasi Garabaghlar, ki se nahaja v regiji Sharur. Vas je bila nekoč veliko večja, saj je imela preko 10.000 hiš in 70 mošej ter 40 mavzolejev. Edini preživeli mavzolej, ki je preživel do dandanes, krasita dva elegantna in lepa minareta, ki sta vidna daleč naokrog. Popoldne imamo predviden ogled še ene posebnosti in to je najstarejši rudnik soli na svetu, ki pa danes mnogim pljučnim bolnikom služi kot sanatorij za pljučne bolezni in je tudi zaradi tega edinstven. Sprehodili se bomo po podzemnem hodniku in se ustavili v rudarskem baru, kjer bo prosto za kakšno pijačo. Nato se bomo vrnili v mesto. Zadnja večerja bo tokrat v restavraciji v sklopu hotela. Čas za krajši povzetek ob kozarčku kavkaškega vina. Nočitev (Z,V).
9. DAN: NAHIČEVAN – ISTANBUL – LJUBLJANA
Dopoldne prosto do prevoza na letališče, opoldanski polet proti Istanbulu in dalje proti Ljubljani, kjer bomo pristali v zgodnjih večernih urah.